Przejdź do treści
  • a
  • a +
  • a ++

modelarium 1

Aktualna wystawa


Dźwięki fizyki

Czy wszyscy słyszymy tak samo? Jest wiele czynników, które sprawiają, że odbiór dźwięków jest bardzo indywidualny: wiek, budowa ciała, uwaga słuchowa, lateralizacja stronna. Osoby, u których dominujące jest lewe ucho dekoncentrują się w hałasie, bywają rozdrażnione głośnymi dźwiękami i mają trudności z uczeniem się ze słuchu.

Słuch to zmysł, który nigdy się nie wyłącza, w pełni rozwinięty już w momencie narodzin dziecka. Ale jeszcze zanim się w pełni ukształtuje, maluch odbiera impulsy dźwiękowe. Ludzkie ciało ma naturalną zdolność do przenoszenia dźwięków. Przewodnictwo kostne jest mechanizmem, dzięki któremu możemy przetwarzać dźwięki także wtedy, gdy tradycyjny aparat słuchowy zawodzi, a Ludwig van Beethoven mógł komponować mimo postępującej głuchoty. Indywidualna wrażliwość na ekspozycję infradźwięków sprawia, że jedni z nas czują strach na filmach grozy i horrorach, inni nie czują nawet lekkiego napięcia.

Jak zbudowane jest ucho? Czym jest dźwięk i skąd się bierze? Jak odbieramy fale akustyczne i czy wszystkie sobie uświadamiamy? Czy możliwe jest zagranie utworu muzycznego bez instrumentu? Interaktywna wystawa w Muzeum AGH to szansa, by poczuć, zobaczyć i zrozumieć dźwięki fizyki. Zapraszamy.

 

Ekspozycja dostępna w Muzeum AGH od 27.09.2019 r.