Przejdź do treści
  • a
  • a +
  • a ++

modelarium 1

Wola Radziszowska

IDEA REKONSTRUKCJI PREHISTORYCZNEJ OSADY W WOLI RADZISZOWSKIEJ

Rekonstrukcja osady z epoki brązu to efekt końcowy kilkuletniej pracy z zakresu archeologii doświadczalnej. Młodzi ludzie — krakowscy studenci i licealiści — skupieni w Stowarzyszeniu Dziejba, podjęli próbę odtworzenia hipotetycznej wioski sprzed 3000 lat. Zadanie niezwykle trudne, tym bardziej, że realizowane za pomocą takich narzędzi jakimi dysponowali ludzie tamtej epoki.

 

Zabudowania archaicznej siedziby ludzkiej powstały przy użyciu siekier i noży z brązu, krzemiennych sierpów i pił oraz przyrządów z kości, rogu i drewna. Do budowy chat używano materiałów właściwych dla epoki brązu (pni drzew, giętkich gałęzi, łyka, gliny, trzciny i darni), a podczas zespalania elementów konstrukcji nie wykorzystano niczego ze współczesnych materiałów (gwoździ, drutów czy folii).

 

DZIAŁALNOŚĆ

Zgodnie z założeniami projektu odtworzenie archaicznej wioski nie było jedynym celem. Obiekt powstał także po to, by pełnił funkcję edukacyjno-kulturalną. To doskonałe miejsce do przeprowadzania żywych lekcji historii, warsztatów archeologicznych, ceramicznych. To także miejsce gdzie można spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół.